Październik – miesiąc świadomości raka piersi
Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. Międzynarodowym symbolem walki z nim jest różowa wstążka.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu – rocznie diagnozuje się go u około 1,7 miliona osób, z których każdego roku umiera aż 500 tysięcy. Jest to najwcześniej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem, większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jak powszechnie wiadomo, największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jej późna wykrywalność. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z tymi, które nie poddają się systematycznym badaniom profilaktycznym. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych piersi, takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego oraz o samobadaniu piersi.
Jak wykonać samobadanie piersi?
Samokontrola piersi jest łatwym, nieinwazyjnym badaniem, które kobieta może przeprowadzić samodzielnie w spokoju, w warunkach domowych. Ma ono na celu dokładne poznanie przez kobietę kształtu i struktury piersi, jak również zachodzących w nich zmian. Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu cyklu.