Skąd się wzięła koronkowa bielizna?

04/09/2020 
bielizna koronkowa

Z pozycji „nieprzyzwoitych” biustonosze koronkowe i majtki awansowały do pozycji luksusowych. Obok zwyczajnej bielizny na co dzień, koronkowe majtki i staniki są zazwyczaj piękną ozdobą kolekcji i coraz więcej z nas nosi ją na co dzień. A jakie były dzieje koronek i dlaczego w ogóle zaczęto szyć z nich damską bieliznę? Między innymi o tym poczytacie w dzisiejszym wpisie.

Koronki drogie jak klejnoty

Pisząc na temat tego, skąd się wzięła koronkowa bielizna, nie można pominąć historii samych koronek. A ta jest ciekawa i nie do końca jasna. Po pierwsze sukces wynalezienia pierwszych koronek przypisuje sobie kilka krajów. Zarówno Włosi, jak i Holendrzy posiadają dokumenty historyczne twierdzące, że to właśnie oni wynaleźli ów tkaninę pod koniec XV w. Natomiast warto dodać, że najstarsze odpowiedniki tych materiałów znaleziono w starożytnych grobowcach egipskich. Koronki jako takie znane były też w Chinach. Ostatecznie jednak nie rozstrzygnięto, który kraj może poszczycić się – bez żadnych wątpliwości – mianem wynalazcy koronek. Fakt jest taki, że koronkarstwo narodziło się jako sztuka i spopularyzowało w renesansie.

Przez późniejsze wieki zmienił się sposób ich wyrabiania. Na początku dziergano je oczywiście ręcznie, ale dysponowano wieloma technikami. W rezultacie już kilkaset lat temu upowszechniło się wiele typów koronek: na przykład koronka klockowa lub Chantilly. Tym, co do czego nie ma wątpliwości, to fakt, iż koronki były bardzo drogie. Mogli sobie na nie pozwolić wyłącznie bardzo majętni ludzie, a cena niektórych koronek przewyższała nawet cenę kamieni szlachetnych stając się, podobnie jak one, wyznacznikiem statusu społecznego. Nosili je zresztą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Obecnie koronki wykonuje się najczęściej maszynowo, jednak tradycyjne koronczarstwo również znajduje swoją niszę wśród entuzjastek „craftowej” mody.

Koronkowa bielizna. Skąd się wzięła?

A skąd pomysł, aby delikatną koronkę wykorzystać do szycia bielizny? Genezy należy doszukiwać się w licznych wojnach, które co i raz wstrząsały Europą w XIX i XX wieku. Panie, które przejęły obowiązki zawodowe mężczyzn walczących na froncie, uznały iż potrzebują lżejszej i bardziej przewiewnej bielizny. Chodziło o zapewnienie sobie swobody ruchów podczas wielogodzinnej pracy w fabryce. Wówczas to producenci bielizny zaczęli produkować majtki, biustonosze i wyroby pończoszane z lżejszych i bardziej miękkich tkanin – w tym z koronek.

Jednakże jeszcze w XIX wieku koronkowa bielizna uważana była za nieprzyzwoitą. Na jej jawne noszenie mogły pozwolić sobie tylko kobiety „lekkich obyczajów”. Koronkowa bielizna uważana była, słusznie zresztą, za tę, która uwypukla erotyczny aspekt kobiecego ciała. Jednak to, co w latach 1800+ było ograniczeniem do ich noszenia, później stało się głównym argumentem za. Obecnie koronkowa bielizna oznacza coś seksownego i zmysłowego. Kochają ja zarówno noszące ją kobiety, jak i patrzący na nią mężczyźni. Koronkowe majtki i biustonosze koronkowe na prezent to elegancki symbol namiętności. Mężczyzna ofiarowujący swojej żonie czy partnerce koronkową bieliznę na prezent przekazuje jej komunikat: jesteś piękna, jesteś seksowa, pragnę cię…

Koronkowe majtki i biustonosze koronkowe – co jest modne?

Jako marka Ewa Bień bardzo cenimy koronki i najpiękniejsze wzory nakładamy na naszą bieliznę. Zależy nam na estetycznym dopracowaniu kolekcji, ponieważ same jesteśmy kobietami i zwracamy uwagę na najdrobniejsze detale. Chcemy, aby kobiety nosząc biustonosze koronkowe i koronkowe majtki Ewa Bień, zawsze czuły, że ich koronkowa bielizna jest luksusowa i warta swojej ceny. Dlatego starannie opracowujemy wzory proponując Paniom co sezon coś nowego.

Biustonosze koronkowe oraz koronkowe majtki możecie kupić u nas w wielu wzorach, a każdy wzór oferujemy w 4 lub 5 fasonach. Biustonosze koronkowe soft polecamy Paniom o pełnych piersiach, które szukają bielizny zarazem lekkiej, ale zbudowanej na solidnej podstawie, dzięki czemu piersi są dobrze podniesione i ustabilizowane. Koronkowy biustonosz semi soft jest wersją z miseczkami w połowie miękkimi, a w połowie usztywnionymi pianką gorseciarską. Dają lepsze zakrycie piersi, lecz wciąż są niezwykle wygodny i idealny do codziennego noszenia. Naszym klientkom oferujemy także biustonosze koronkowe soft balconette o szerokim rozstawie ramiączek – idealnym do dużych kwadratowych dekoltów. Zapraszamy do przejrzenia oferty naszego sklepu, gdzie czeka na was piękna bielizna, w tym koronkowe majtki i staniki w szerokiej rozmiarówce.

Możliwość komentowania jest wyłączona.