Jak powinno się dbać o stanik? (pranie, suszenie, przechowywanie itp.)

23/06/2020 

Każda z nas po zakupie biustonosza chce, aby zachował on wygląd i kondycję jak najdłużej. Niestety, zabiegi takie jak pranie w pralce i wirowanie bez zabezpieczania niszczą delikatne tkaniny, z których szyje się biustonosze. Takie brutalne traktowanie stanika może też zaowocować wygięciem fiszbin, wypadaniem drutów i zniszczeniem haftów i koronek. Aby temu zapobiec, warto wiedzieć jak powinno się dbać o stanik, szczególnie w zakresie prania, suszenia i przechowywania.

Jak prać biustonosz, aby go nie zniszczyć?

Aby biustonosz długo zachował wygląd i strukturę, należy unikać prania go w pralce. Najbezpieczniejsze będzie pranie ręczne w temperaturze nie wyższej niż 30-40 stopni Celsjusza. Chodzi o to, że bęben pralki działa jak duża wirówka z wielką siłą. W takich warunkach nie ma szans, że stanik długo zachowa swój kształt i strukturę. Nie mówiąc już o tym, jak mocno niszczą się delikatne hafty i koronki czy ozdoby w postaci koralików i kokardek. Ponadto wirowanie w pralce sprawia, że biustonosz szybciej się rozciąga i traci elastyczność. Oczywiście istnieją pralki wyposażona w specjalne programy do prania bielizny, jednak korzystając z nich zaopatrzmy się w różnego rodzaju pomocniki pozwalające zabezpieczyć stanik.

Dlatego przydatne do prania biustonosza mogą okazać się różnego rodzaju akcesoria. Takie jak woreczki do prania staników uszyte z siateczki i zapinane na zamek. Często mają kształt cylindra, dzięki czemu nie naruszają konstrukcji bielizny. Woda z proszkiem bezproblemowa przepływa przez siateczkę podczas prania w pralce. Jednocześnie woreczek chroni stanik przed wpływem wirowania, które mogłoby zdeformować tę delikatną część bielizny.

Niektóre kobiety korzystają też ze specjalnych kul do prania biustonoszy. Mają one formę otwieranego koszyka wykonanego z mocnego plastiku i wyposażone w liczne otwory, przez które przepływa woda z detergentem. Dzięki takiej konstrukcje lepiej chronią kształt miseczek podczas brania bielizny w pralce bębnowej. Dodatkowo zapobiegają wyginaniu fiszbin i wypadaniu drutów. Oczywiście tylko pod warunkiem, że kula do prania stanika nie otworzy się podczas prania. Piorąc bieliznę w pralce również wybierz program z temperaturą nieprzekraczającą 30-40 stopni. Najlepiej też zrezygnuj z wirowania lub zanim włączysz wirowanie wciśnij pauzę w pralce i wyjmij biustonosze.

Jak suszyć staniki?

Po wyjęciu nie wykręcaj miseczek jak normalnej bluzki. Uciskaj dłonią stanik w zagłębieniu miseczki i w ten sposób odsączaj wodę wolnymi ruchami. Dzięki temu zachowasz ich naturalny kształt, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku miseczek formowanych termicznie oraz biustonoszy usztywnianych pianką (push up i semi soft).

Warto dodać, że biustonosza nie należy suszyć na grzejniku ani w suszarce bębnowej. Szczególnie w drugim przypadku ma to katastrofalne skutki dla jego wyglądu. Stanik może się skurczyć, ponieważ suszenie automatyczne generuje bardzo wysoką temperaturę, której tkaniny mogą nie znieść. Biustonosz możemy rozwiesić na normalnej suszarce do ubrań. Pamiętajmy tylko, aby powiesić go na motku (miejsce miedzy miseczkami). Nie wieszajmy go natomiast za ramiączka, bowiem niechybnie doprowadzi to do ich rozciągnięcia.

Jak należy właściwie przechowywać biustonosze?

Sposób, w jaki przechowujemy staniki także wpływa na jego ogólną kondycję oraz to, czy będzie nam długo służyć. Często mówi się, że staniki należy wymieniać co pół roku, ale swobodnie możecie robić to rzadziej, nawet co rok-dwa, o ile będziecie je w odpowiedni sposób przechowywać. To dobra wiadomość, ponieważ dobrej jakości biustonosz ekskluzywny to wydatek rzędu 150-250 zł, chociaż często można znaleźć elegancką bieliznę na wyprzedaży za mniejsze pieniądze. Nie można polegać tylko na dobrej jakości materiałach, choć to na pewno znacznie przedłuża przydatność bielizny.

W zakresie odpowiedniego przechowywanie trzeba pamiętać, aby nie wciskać staników w kąt szuflad. Najlepiej przeznaczyć dla nich oddzielną szufladę. Rozkładamy ja płasko z miseczkami pozostawionymi naturalnie, ku górze. W ten sposób nie zdeformują się i będą się gnieść. Pamiętajcie, że długotrwałe zaleganie stanika w nienaturalnej dla niego pozycji może nieodwracalnie zmienić jego konstrukcję, a przez to może on stać się nieprzydatny. Istnieją także specjalne organizery na biustonosze, które możecie bez problemu kupić w internecie. Warto poświęcić chwilę na odpowiednie ułożenie stanika w szufladzie, aby cieszyć się funkcjami bielizny na długo.

Możliwość komentowania jest wyłączona.